Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis
Program Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska
Oś Priorytetowa: 11.2 Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia
Numer Projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001837
Całkowita wartość Projektu: 3 402 287,89 EUR
Kwota dofinansowania: 2 410 606,73 EUR

Partner Wiodący: Gmina Miejska Bolesławiec     

Partnerzy Projektu: Gmina Miejska Kłodzko, Město Jaroměř

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności pogranicza polsko-czeskiego i w konsekwencji ruchu turystycznego na obszarze objętym wsparciem.

Celem projektu jest wyeksponowanie tradycji rzemieślniczych regionu i wykorzystanie ich potencjału do rozwijania turystyki tematycznej na całym obszarze transgranicznym. Centra rzemiosł będą funkcjonować w odrestaurowanych obiektach zabytkowych, związanych tematycznie z dawnymi rzemiosłami lub prezentującymi ekspozycje o tej tematyce. Realizowana przez nie działalność wystawiennicza i warsztatowa podniesie potencjał turystyczny nie tylko ośrodków partnerskich, lecz także całej trasy.

Celem projektu jest także rozwinięcie o 250 km cieszącego się powodzeniem szlaku turystycznego Via Fabrilis oraz uruchomienie na nim nowych centrów, popularyzujących w różny sposób tematykę dawnych rzemiosł. Podniesienie atrakcyjności transgranicznej trasy zwiększy liczbę turystów przybywających na pogranicze czesko-polskie, a jej wydłużenie da możliwość zatrzymania ich na tym obszarze przez kilka dni. Wpłynie to pozytywnie na wzrost liczby noclegów w obiektach turystycznych, a jednocześnie zwiększy popyt na inne usługi, związane z branżą turystyczną w regionie. Istotne jest, że ten rodzaj turystyki nie jest związany ściśle z określoną porą roku, co powinno zapewnić stabilny wzrost liczby turystów w okresie całorocznym.

W ramach projektu realizowane będą działania ukierunkowane na utworzenie w miastach partnerskich łącznie trzech centrów popularyzujących dawne rzemiosła. Centra będą utworzone w zabytkowych obiektach, w których planuje się przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych i adaptacyjnych umożliwiających realizację projektu. Oprócz działań renowacyjnych w projekcie przewidziano także utworzenie łącznie 4 stałych ekspozycji i zorganizowanie 7 tematycznych wystaw czasowych. W związku z powyższym konieczny będzie zakup odpowiedniego wyposażenia wystawienniczego w uruchomionych nowych centrach popularyzujących dawne rzemiosła. Projekt przewiduje także działania promujące szlak turystyczny Via Fabrilis, poprzez zorganizowanie 21 różnorodnych działań warsztatowych i pokazów w innych punktach znajdujących się na nowej, liczącej ok. 250 km części szlaku. W ramach projektu planowane jest również przeprowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych.

Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców tj. do wszystkich mieszkańców pogranicza. W oparciu o stopień oddziaływania projektu, grupą docelową są:

  • Mieszkańcy miast Bolesławiec, Kłodzko i Jaroměř - projekt będzie miał największy wpływ na niniejszą grupę. Mieszkańcy jako pierwsi skorzystają na realizacji projektu. Dzięki renowacji obiektów zabytkowych oraz zakupowi niezbędnego wyposażenia wystawienniczego zwiększy się atrakcyjność gmin pod względem kulturowym. Dla mieszkańców zostaną stworzone nowe atrakcje. Zwiększy się także ich wiedza w zakresie walorów architektonicznych  i kulturowych występujących w danym regionie. Projekt umożliwi także nawiązanie wzajemnych relacji i więzi międzyludzkich pomiędzy mieszkańcami pogranicza. Projekt przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.
  • Turyści-zostaną zapewnione nowe atrakcyjne miejsca, pozwalające na poznanie w ciekawy sposób historii dawnych rzemiosł. Ponadto liczne działania warsztatowe i pokazowe zwiększą atrakcyjność całego szlaku turystycznego Via Fabrilis.
  • Przedstawiciele władz miast partnerskich - możliwość nawiązania trwałych relacji/partnerstwa, wypracowanie wspólnych procedur postępowania i wsparcia. Stanowić będą także przykład dobrych praktyk dla innych JST. Ponadto możliwe będzie zwiększenie atrakcyjności obszaru danej gminy pod względem turystycznym, co przełoży się na rozwój sytuacji społeczno-gosp.
  • Przedsiębiorcy- uatrakcyjnienie przestrzeni oraz zwiększony ruch turystyczny umożliwi zainteresowanie przedsiębiorców podejmowaniem nowych inwestycji na obszarze, a w perspektywie długoterminowej pozwoli na poprawę ogólnej sytuacji gosp. terenów pogranicza (zwiększenie poziomu przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie nowych firm).

 

promocja Via Fabrilis MKiDN

Projekt pn. „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrylis - uruchomienie Centrum Dawnego Szklarstwa w Kłodzku”, zadanie realizowane ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w ramach PROGRAMU Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019.

Wysokość dotacji 511 896,53 pln.